איתור תחום התנדבות

של"מ בחינוך - תכנית "בלב העניין" - דף עמדה

בלב העניין"- תכנית מהחיים

2/07/2014

                                  בלב העניין"- תכנית מהחיים

"בלב העניין"- היא תכנית חדשה במסגרת הפעילות של תנועת של"מ  בתחום החינוך.  את התכנית יזמה והובילה חיה שקד, הרכזת הארצית של המיזם "של"מ בחינוך" ומרכזת  אותה מירי פלג, אשת חינוך ותיקה שהצטרפה לא מכבר לתנועת של"מ. בשלב זה נערך פיילוט בשלושה בתי ספר- ברחובות ובפתח תקווה.

"בלב העניין" היא תכנית חברתית ערכית לטיפוח מעורבות  חברתית בהקשרים אקטואליים, המיועדת לתלמידי כיתות ה'- ו' בחינוך היסודי. "במסגרת זאת  מתקיים מפגש בין מתנדב מבוגר לקבוצת ילדים, בין 8 ל-10  ילדים, מפגש שבו מתקיים שיח חברתי בנושאים אקטואליים הקרובים לעולמם של התלמידים" - מבהירה חיה שקד את העקרונות שעל בסיסם פועלת התכנית החדשה.  נושאי השיח יכולים להיות אירועים חדשותיים שהתרחשו בסביבה הקרובה, בקהילה, בחברה, במדינה או בעולם.

התכנית מופעלת בשיתוף פעולה מלא עם  אורית צאירי, הממונה על חינוך חברתי -  ערכי, במחלקה לחינוך לחיים  בחברה במשרד החינוך. בישיבה האחרונה של הנהלת של"מ דיווחו חיה ומירי על ההדים החיוביים שקבלו מן המתנדבים, כיום 20 במספר בשני בתי ספר ברחובות ובפתח תקווה, וכן על התגובות החיוביות מצד התלמידים. "התלמידים חשים שכניסתם  של המתנדבים לבתי הספר מפיחה בהם רוח חדשה- ספרו השתיים – לא פעם  המתנדבים שומעים  אמרות כמו ' אתם לא מדברים כמו המורים, אתם מדברים על החיים' וכיוצא באלה".

לא רק הילדים מגלים התלהבות מן המפגשים הללו- המתנדבים נלהבים לא פחות מהם. וכך מספרת לימור סואן, מתנדבת בבית הספר רמת אלון ברחובות, שהעבירה פרק בנושא התקשורת אצל הילדים - אז והיום. "סיפרתי להם על דרכי התקשורת אז בינינו, זו באה לידי ביטוי בקריאות לחברים ולחברות בקולי קולות ( רק אחרי השעה 4 אחר הצהריים),כך הצלחנו לאסוף את כל החברים למשחקים ברחוב. וכולם היו כמובן צועקים בחזרה בחדווה".

 "מה , לא יכולת לטלפן להם"- תהו הילדים, וכך החל דיון מרתק על תקשורת. " דיברנו קצת על חמלה, וגם על החוק ומשמעויותיו. סיפרתי להם שכאשר אני הייתי בגילם -  רק צרכתי תקשורת, קראתי ספרים, ראיתי טלוויזיה (בשחור לבן ובערוץ אחד), ושמעתי רדיו, ואילו הם - יצרני תקשורת כבר בגילם הצעיר ולכן האחריות שלהם רבה. הזכרתי להם שכל מה שהם כותבים או מפרסמים - נותר ברשת לעולמי עולמים, וסיפרתי מה החוק אומר לגבי הפצת מידע או כתיבתו"...

משה כהן, מתנדב בבית הספר רמת אלון ברחובות, מציין את ההתלהבות וההשתתפות הערה של התלמידים בדיון שניהל עמם בנושא האלימות. במהלך הדיון  סווגו התלמידים את האלימות על תופעותיה השונות והתמקדו באלימות  בבית הספר ובקרב בני נוער, אלימות במשפחה וכלפי קשישים  ואלימות כנגד בעלי חיים. התלמידים  הביאו דוגמאות מהסביבה הקרובה וגם העלו את הרעיון להקמת בית דין בית ספרי (מועצת התלמידים).

רחל אבני, מתנדבת בבי״ס ״הדר״ בפתח תקוה, מציגה את דרך פעולתה  במסגרת התכנית.

״ במפגש הראשון שאלתי את התלמידים על מה הם רוצים לדבר והעברתי מסר שדעתם חשובה לנו. חשוב לנו לשמוע מה יש להם להגיד לנו...אני המושכת בחוטים...אני לא מביאה נושא...אני לא הדומיננטית. שאלתי אותם איזה נושאים מעניינים אותם. הם הציעו לעסוק בנושא בעלי חיים מנקודות מבט שונות ( ניסויים, הכחדה, צמחונות וכו׳). דליתי מהם את תתי הנושאים שעליהם ירצו לשוחח. הם הוציאו חומרים מהאינטרנט. ישבנו במליאה והעלינו דברים שמעניינים אותם. אני בחרתי לעסוק בנושא אחד ולהעמיק בו. לסיום הילדים הכינו אמנה ומצגות בנושא צער בעלי חיים".

כיום מופעלת התכנית "בלב העניין" ברחובות  ובפתח תקווה ובעתיד הקרוב תורחב הפעילות, ותיווצר מסגרת להכשרת המתנדבים, תוך שימת דגש על יישובי הפריפריה.

כתב: חיים פלטנר

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה