איתור תחום התנדבות

בית שאן

בית שאן – עיר מתנדבת

6/01/2014

כ-37 ארגוני מתנדבים!  פועלים כיום בעיר, ביניהם  מד"א, אור ירוק, זק''א, איחוד הצלה,  זה"ב בגן, יד שרה, אקים, האגודה למלחמה בסרטן, מועדוני נשים "לב אל לב" ו"יד ליד", המופעלים על ידי מתנדבות ושורה ארוכה של גמ"חים דתיים. כדי לייעל את הפעילות ההתנדבותית בעיר הוקם לפני כשנה פורום שבו שותפים כל הארגונים בעיר, שולחן משותף שמאפשר לקיים שיתופי פעולה וגם לייעל ולמקצע את הפעילות ההתנדבותית. בהקמת הפורום סייעו נציגי תנועת של"מ - המנכ"לית אורנית דקל ויורי  הירשפלד, שגם העבירו פעולות הכשרה למתנדבים.

הרצל מספר, כי בעקבות הקמת הפורום הושקה חוברת  שממפה את כל הארגונים. " כאשר תושבי העיר נחשפו לפעילות המתנהלת בעירם - מספר הרצל- נוצרה תשתית לגיוס מתנדבים חדשים. המיפוי הזה מאפשר לנו גם לשלב את ארגוני המתנדבים למסגרות שיפעלו בעיר בשעת חירום". מדובר בחלוקת תרופות, מים ומזון. כמו כן אותרה קבוצה של כ-30 מתנדבים שהוכשרו, בסיוע פיקוד העורף,  לפעולות חילוץ והצלה,וכן 60 מתנדבים שהוכשרו לתפקיד מגישי עזרה ראשונה (מע"רים) עם תעודות, כולל היערכות למלחמה ורעידת אדמה. בתכנית-  קורס למתנדבים שיעסקו בכיבוי אש בעיתות חרום.

צוות של 5 אנשים, מהם 3 נציגי ארגונים, עומד בראש פורום המתנדבים.

 

הפעילות ההתנדבותית בבית שאן מתנהלת בשיתוף רכזת המתנדבים העירונית ובמסגרת הרבעים. בראש כל רובע עומדת מינהלת רובע, שכל חבריה מתנדבים, שאחראים יחד עם התושבים לפעילות ההתנדבותית בתחום מגוריהם. המתנ"ס, בשיתוף עם רכזת המתנדבים בעיריה, גב' איריס עזריאלי, הרווחה ו"גשר לעתיד" מובילים את הפעילות ההתנדבותית בכל רחבי העיר.

 

אורנה בדר, הפועלת בבית שאן מטעם ארגון הקרוי "גשר לעתיד", אחראית מטעם הארגון  על פיתוח ותיאום קהילתי.  במסגרת זאת היא שותפה בצוות המוביל של הפורום וגם מנחה ומלווה תהליכים קהילתיים במסגרת הרבעים וכן בקרב בעלי תפקידים בעיר. בעקבות הקמת הפורום הוחלט גם להקים  קמפוס למתנדב- מסגרת לימודית, שבה אחת לשבועיים שומעים המתנדבים הרצאות בנושאים הקשורים לעולם ההתנדבות ולא רק. אורנה מספרת, כי הקמת הקמפוס נעשתה בליווי צמוד של אורנית דקל ויורי הרשפלד, שתרמו מן הידע שלהם ומן הניסיון שנצבר  בקמפוסים קודמים, הפועלים זה מכבר  במסגרת תנועת של"מ. 

                                                  ***

יגאל מזור, גימלאי, יוצא מערכת החינוך, שבמסגרתה שימש שלושים שנה כמנהל בית ספר בעיר, הוא שותף מוביל בפורום המתנדבים בבית שאן. אהבתו הגדולה היא הפעילות ההתנדבותית בגן הלאומי- אתר העתיקות הגדול של בית שאן. כשלושים איש, בראשותו של יגאל,  עוסקים בגן בהדרכת קבוצות ויחידים שמגיעים למקום ללא מדריך.  "אני גאה במקום שאני גר בו - אומר יגאל - ואת הגאווה הזאת אני מעביר הלאה לאורחים שבאים אלינו. בית שאן היא עיר עם היסטוריה של 6000 שנים והמבקרים מגלים ענין רב בהסברים שלנו".  העיר העתיקה  משתלבת היטב בחוויות הילדות שלו ושל חבריו. "כילד שיחקתי בין העתיקות, כל העיר הרומית היתה אז מכוסה עפר ועל החלק העליון שחקנו כדורגל, כאשר אחד העמודים הרומיים שימש לנו כשער"- נזכר יגאל. המתנדבים אינם מסתפקים בהעברת הידע שלהם לאורחים.  אחת לשבוע, ביום ששי בשש בבוקר, נפגשים  המדריכים המתנדבים למפגש שכולו העשרה בידע, כאשר כל אחד בתורו מעביר לחבריו מידע הקשור להיסטוריה של האזור והארץ בכלל. לעתים מתארחים במפגשים האלה  גם מומחים להיסטוריה וארכיאולוגיה. בנוסף, קבלו המתנדבים הדרכה מסודרת מטעם רשות הגנים הלאומיים. הסיפוק מן הפעילות  הזאת גדול ועתה שוקדים בפורום המתנדבים העירוני על הקמת מוזיאון היסטורי, רעיון שלדברי יגאל מזור כבר קורם עוד וגידים.

                                                              ***

סימה אברהמיאין הגיעה לבית שאן לפני 63 שנים, בגיל ארבע, יחד עם הוריה שעלו מתוניסיה. שנים רבות עבדה כמבשלת במטבחים של קיבוצים הסמוכים לעיירה וכיום נהנים מתבשיליה, לבד מבני משפחתה, גם 3 משפחות קשות יום, שסימה התנדבה ללמד אותן פרק בכלכלת הבית. "דווקא אצל משפחות כאלה - מסבירה סימה- נוהגים  בתחילת השבוע להשליך אוכל שנותר מארוחות ליל ששי ושבת. אני מלמדת אותן איך לנצל את  המזון שנותר לארוחות נוספות וכך לחסוך בהוצאות".  סימה מציעה להן תפריטים משודרגים כמו קציצות ברוטב בולונז, נתחי בקר ברוטב סיני חמוץ מתוק, ממש "ארוחות מלכים"  כדבריה. הארוחות הללו מספיקות  לעוד שלושה ימים, חסכון משמעותי לאותן משפחות. המוטו של סימה - "מי שזורק אוכל שנותר מששי ושבת- לעולם לא יסתדר". 3 המשפחות כבר עלו כדבריה על דרך המלך, אך היא ממשיכה ללוות אותן גם כיום.

 

בכך, לא תמה פעילותה ההתנדבותית של סימה, שיחד עם חברותיה הקימו את מועדון הנשים "לב אל לב". הנשים  הן גימלאיות שעושות למען עצמן ולמען הקהילה.הן מתכנסות במועדון לשמיעת הרצאות ולמפגשים חברתיים, חוגים וטיולים ומפעילות גם חנות יד שנייה למעוטי יכולת.

 

יחד עם כמה מן החברות סימה מתנדבת גם באגודה למלחמה בסרטן ובמסגרת זאת הן נפגשות עם משפחות, שיקיריהן חלו וזקוקות ליד תומכת בתקופה הקשה שהן עוברות.  נוסיף ונזכיר גם את התנדבותה של סימה במסגרת מועדון "אנוש", המשמש מקום מפגש לפגועי נפש. סימה מבשלת לבאי המועדון, מסייעת להם בפתרון בעיות ביורוקרטיות ואחרות ואת כל זה היא  מלווה  בנשיקה וחיבוק חם, "כמו שעושה אמא טובה"- היא מבהירה.

מה מריץ אותך?- אני שואל את סימה, שסדר יומה מתחיל כבר בשעה ארבע בבוקר.  "כאשר אני תורמת - היא משיבה - טוב לי על הנשמה, וזה כל הסיפור".

 

כתב: חיים פלטנר

הדפסשלח לחבר