איתור תחום התנדבות

קורסי קהילה מטיילת

סיכום קורס רכזים קהילה מטיילת 2016

12/07/2016

 

בתחילת חודש יולי 2016  הסתיים קורס רכזי תנועת של"מ "קהילה מטיילת" 2016. בניהולה של מלכה מזרחי שראבי. ביחד עם הצוות המוביל.

הקורס נבנה עם דגש על מתן כלים לרכזים לארגון טיולים לקהילה –מתנדבי של"מ, וכן מפגשים עם נותני שרות והרצאות בנושאי ביטוח, אישורים ביטחוניים לטיול למידה והעשרת עמיתים לארגון טיול,

הקורס כלל שישה מפגשים. בכל מפגש התארחנו במתנ"ס מארח שבו פועל רכז 'קהילה מטיילת' .

המפגש כלל הרצאה בנושא הנבחר, הכרת המתנ"ס והרכזים הפעילים. למידת עמיתים עם סדנא בהנחיית מלכה ורכז מצוות מוביל. וכן סיור קצר באזור המתנ"ס המארח. לשמחתנו לקורס נרשמו  כארבעים רכזים מתנדבים  ממתנ"סים שונים בארץ.

כשלכולם מטרה אחת - ארגון טיולים בהתנדבות לקהילה. עפ' הספר!!!

המפגש הראשון במתנ"ס לאו באק בחיפה. הכרות מתנדבים ורכזים חדשים עם מנהלת מיזם 'קהילה מטיילת'-  מלכה מזרחי שראבי  והצוות המוביל :כרמלה ברקוביץ-מרכזת מחוז דרום. אלה פואסט, רכזת מראשל"צ . חנן שטיינברג- רכז קריית ביאליק. שיקו ברוך-רכז מלאו-באך. צדוק אושני.-רכז ממעלה אדומים .אורי מרמור- רכז תומך מנשר . רמי שרון –רכז מ 'גינות העיר' ירושלים .

לאחר משחק הכרות ותאום ציפיות מהקורס. נפגשנו עם סמיה ויואב מנהלי מינהל לאו באך . רכזת הדרכה מראשות שמורות הטבע והגנים נתנה לנו הרצאה בנושא הקשר בין ראשות הטבע למטייל. לאחר ארוחת צהרים סיירנו  במחוז ילדותו של שיקו באיזור הנמל וחיפה. 

המפגש השני התקיים במנהל 'לב העיר' בירושלים. במפגש זה  סיירנו בשכונת נחלאות עם מור"ד מתנדב עשהאל .עסקנו בלמידת עמיתים עם מלכה מזרחי שראבי והכרנו זה את זה . מפי ארנית דקל מנכ"לית תנועת של"מ- קיבלנו מידע על תנועת של"מ ,תחומי ההתנדבות ותפיסת תפקידו של הרכז.

הכרנו את אהובה זקן- סמנכ"לית משרד התיירות שדיברה על תיירות פנים וחוקיה.

לאחר ארוחת צהרים חלבית בבית הקפה "אתנחתא" שבמינהל לב העיר,

יצאנו לסיור בהר הרצל להכרות הרצאה וסיור בחלקת גדולי האומה.

 

במפגש השלישי שהתקיים במתנ"ס 'מפגשים' ברמלה  בלמידת עמיתים שוחחנו וכתבנו על תיאום ציפיות מעצמנו ומהקורס .שמענו מפי רכז קהילה מטיילת עמי שידלובסקי - על שימור אתרים. חשיבות נושא שימור האתרים וחקר העבר למען העתיד. הרצאה חשובה שמענו ממאיר אביקר רכז בטחון מהחברה למתנ"סים על נושא הביטחון בטיול. כללים חשובים לפני יציאה לטיול ותאום טיולים. יצאנו לסיור קצר בעיר רמלה ביקרנו באתרי העיר תודות  לרוני ברזילי ולרון פלד פרנסי העיר ולמוביליה בתחום התיירות

המפגש הרביעי התקיים בעכו. ערכנו תצפית על עכו ,סיירנו במספר אתרים בעכו כולל בית הכנסת הטוניסאי. חנן שטיינברג -רכז קהילה מטיילת  מקרית ביאליק  שיתף את הרכזים מניסיונו בנושא תמחור טיול ומרכיבים שיש להתחשב בהם בזמן ארגון טיול.  מלכה הציגה מצגת – להצעותיה לבניית תיק טיול, נהלים ופרסומים.

יורי הרשפלד נתן הרצאה מרשימה בנושא "הרכז אינו מובן מאילו".

 

במפגש החמישי התארחנו במתנ"ס רמת אליהו בראשון לציון. הרכזים נחשפו לאתר של"מ באינטרנט  והתמקדו בנושא שימוש במאגרי מידע קהילה מטיילת . את החשיפה עשה אריה אפרמן מירושלים שנתן כלים שלב אחר שלב כיצד להיעזר בתכנת ניהול המתנדבים בקהילה,  וכן כיצד להוסיף טיולים במדור שהוקצרה בה כדי להגדיל את המאגר.

אלה פאוסט רכזת קהילה מטיילת ממתנ"ס רמת אליהו וחברה בצוות מוביל הציגה דרכי פירסום ושיווק של טיולים. באמצעות דוגמאות וטיפים לרכזים.

רונית רביב  הפעילה בחן והומור את הרכזים בנושא משחקים והפעלות באוטובוס, נושא חשוב להצלחת הטיול. למידת עמיתים עם מלכי וכרמלה כללה סדנא להכנת פלייר ופרסום טיול.יצאנו בסיום לסיור בפארק הזיכרון בראשון לציון בהדרכתה הטובה של הרכזת אלה פאוסט.

 

המפגש השישי והמסכם -התקיים באלפי מנשה. התחלנו את המפגש בסיור באלפי מנשה ותצפית עם הסברים של קב"ט היישוב. למידת עמיתים כללה סדנא להכנה וארגון טיול.

 קינחנו בהרצאה מעניינת של יורי בנושא חשיבות עבודת צוות ושיתוף. על עבודת הרכז מול מנהל המתנ"ס שמענו מפי יקי חרלפ   מנהל לב העיר.

מלכה העבירה בעזרת חפצים ושיתופי המשתתפים את משפט המפתח 'כל סוף הוא התחלה של משהו חדש' לקראת התחלות חדשות של רכזי קהילה מטיילת לשנת 2016 המצטרפים לוותיקים בעוד כ60 מרכזים קהילתיים פעילים. בסיום שרנו את ההמנון של הקהילה. וחולקו תעודות על ידי מלכה מזרחי שראבי, מנהלת ארצית מיזם 'קהילה מטיילת'  אורנית דקל מנכ"לית של"מ, יקי חרל"פ  מנהל מינהל  'לב העיר' וכרמלה ברקוביץ רכזת 'קהילה מטיילת' מחוזית .

 

הקורס הסתיים בהצלחה הודות לעבודתה הברוכה של מלכה מזרחי שראבי שדאגה למרצים ולתכנים בלמידת עמיתים ועוד. ובזכות הצוות המוביל של 'קהילה מטיילת' שעזר ותמך לאורך הדרך. וכמובן האירוח של רכזינו  ומנהלי המתנ"סים.

תודה מיוחדת ל - יקי חרל"פ שתמך ייעץ הסביר ועזר למלכה בהתנדבות ובזמנו הפנוי בארגונו של הקורס בנוסף לארגון התקציב מהמינהל שלו :

כל סוף הוא התחלה למשהו חדש!!

ואכן סיום הקורס הוא התחלה לעשייה לפעילות וארגון טיולים  באופן עצמאי של כל אחד  מהרכזים בקהילה. אנו מברכים את הרכזים החדשים שהצטרפו לקהילה מטיילת  ולהתנדבותם בתנועת של"מ.

 

תודה לכרמלה שכתבה והדפיסה את סכום הקורס.

 

בהצלחה!!!

 

 

הדפסשלח לחבר