איתור תחום התנדבות

רעננה

רעננה - מוטי וייס מתנדב במיזם "לב הענין":

19/09/2016

         "מותר לא להסכים עם האחר ועדיין להישאר חבר"

מצב משפחתי: נשוי לזהבה  + 3 בנים + 11 נכדים. השכלה – בוגר ישיבה תיכונית (מדרשית נעם בפרדס חנה), מהנדס תעשיה וניהול מאוניברסיטת ת"א. שנים רבות היה איש הייטק וב- 15 השנים האחרונות עסק ברכש מחשוב בבנק הפועלים. בקיץ 2013, לאחר פרישתם מן העבודה, הוא ואשתו זהבה הצטרפו לתנועת של"מ.

מה הניע אתכם להצטרף למיזם "לב העניין", מה מטרתו וכיצד הוא פועל?

גב' דרורה כהן עניינה אותנו בפעילות זו. החלטנו לנסות ונשאבנו פנימה. בדקנו את הנושא בגוגל וראינו שיש עולם ומלואו סביב "לב העניין".

מטרת המיזם היא להעשיר את עולמם של הילדים, ללמוד לדבר בנועם, להקשיב בסובלנות תוך כיבוד האחר, והכי חשוב לדעתי - זה שמותר לא להסכים עם האחר ועדיין להישאר חבר. אשתי זהבה מתנדבת בבי"ס "דקל" והפידבקים שלה מדהימים, ואני מתנדב בבי"ס "זיו" ברעננה. 

כיצד מתנהלת הפעילות שלכם?

במסגרת המיזם אנו מנהלים קבוצות דיון קטנות (עד 8 תלמידים בקבוצה) עם תלמידי כיתה ה'. המפגשים, שמונה במספר, מנוהלים במסגרת הסכם בינינו לבין הילדים לפיו שום נושא, או דיון לא דולפים החוצה מתוך החדר. הדיונים מנוהלים בכיתה נפרדת וקבועה במהלך כל המפגשים.

במה הסתכמה פעילותכם בשנה החולפת?

בשנה החולפת ניהלנו שתי קבוצות דיון בכל ביקור שלנו בביה"ס, שני מחזורים.  סה"כ העברנו 4 קבוצות דיון. המפגשים הלכו והשתפרו ככל שחלף הזמן. כאן המקום לציין את פועלה של  הגב' לימור רוזמרין, שאחראית על הנושא במשרד החינוך. לימור עורכת לנו מפגשי העשרה, אחת לתקופה, מה שמהווה עבורנו זריקת מרץ.

אילו נושאים מעניינים את  הילדים ואילו נושאים מטרידים אותם?

הנושאים רבים ומגוונים, לכל ילד עולם משלו –החל בספורט, אילוף ורכיבה על סוסים, אתלטיקה קלה, וכלה בצפייה בטלוויזיה ומשחקי מחשב. חלק מן הילדים מציף בעיות ואי נעימויות שהוא חווה בבית (הורים גרושים, אחים ואחיות מציקים).

אילו ערכים עולים במהלך הדיונים?

הערכים העיקריים שעולים בכל דיון הם כבוד לזולת, סובלנות והקשבה. ערכים נוספים שדיברנו עליהם גניבות (השאלה ללא רשות) בבי"ס, אלימות מילולית, אלימות וירטואלית. הנושאים האחרונים מעוררים פולמוסים סוערים, ילדים מביאים דוגמאות על עצמם וכו'.

האם מתעוררות אצלכם דילמות באשר לנושאים שיש להעלות לדיון ומה לא להעלות?

בהחלט כן. אנו, זהבה (רעייתי) ואני, דנים רבות בנושאים שכדאי להעלות, איך יתייחסו לכך הילדים, האם הם מספיק בוגרים להבין את המסר ? אנו מסתייעים רבות גם באינטרנט באתרים שונים, בעיקר אתר "ההפסקה הגדולה", שעוסקים בנושאים הללו.

האם קיבלתם היזון חוזר לפעילותכם מן ההורים, מבית הספר?

בהחלט כן, מצוות בית הספר- המחנכת והמנהלת ובעיקר מהתלמידים עצמם. בכל מפגש שמיני, המפגש האחרון, אנו עורכים מסיבה קטנה עם כיבוד שאנו, עם הילדים, מביאים מהבית. כל ילד מתבקש להכין דף ובו הוא מספר מה הוא לקח עמו מהמפגשים. הדפים הללו הם הפידבק הטוב ביותר, אותם אנו שומרים.

תוכל לציין רגע של סיפוק ונחת מן הפעילות במסגרת המיזם "לב הענין"?

בהחלט, החל מכל מפגש חמישי לערך הילדים מבקשים ממני להמשיך את המפגשים מעבר לשמונה שהוקצבו.

מה התכניות  במסגרת המיזם לשנה הבאה?

להמשיך בפעילות זו, להקיף יותר כיתות, אולי גם לעבוד עם כיתות ו'. הנושא יידון בקרוב עם מנהלת בית הספר.

ראיין: חיים פלטנר

הדפסשלח לחברהוסף תגובה